Preparativní vysokotlaká PCP

Čerpadla pro chromatografii - Preparativní vysokotlaká PCP

Páteří našeho výrobního programu jsou čerpadla řady PCP. Jsou to čerpadla se stavebnicově řešenými čerpacími hlavami a vyrábějí se jako dvouhlavá nebo čtyřhlavá a využívají unifikovaných hlav s třemi různými průměry pístů. Jsou to čerpadla rychloběžná a jejich písty dosahují při maximálním výkonu frekvence až 300 zdvihů/min. To klade mimořádné požadavky jak na kvalitu transmisního ústrojí, které mění rotační pohyb motoru na přímočarý, tak na materál pístů samotných. Nejnamáhanějším prvkem ale vždy zůstává těsnění pístu. Rychloběžné řešení ale přináší řadu výhod, především nízkou hmotnost a nízkou úroveň pulzace mobilní fáze.

Čerpací hlavy jsou vyrobeny z nerezové oceli v kvalitě AISI 316. Ventily jsou kuličkové, sedla i  kuličky vyrobeny z korundové keramiky. Ventilové patrony vyrobené z materiálu PEEK jsou uloženy ve vstupních a výstupních koncovkách z nerezové oceli. Písty jsou vyrobeny z nerezové oceli, pokryté vrstvou polykrystalického uhlíku, což jim dává tvrdost a otěruvzdornost diamantu. Těsnění pístů jsou vícedílná (vysokomolekulární otěruvzdorný polyethylen, PEEK, PTFE). Čerpací hlavy jsou konstruovány tak, že umožňují oplach pístů za hlavním těsněním.

Čerpací hlavy jsou  lehce odnímatelné (čtyři šrouby). Dotažením upevňovacích šroubů dochází i k prvotnímu přítlaku těsnících prvků. Permanentní přítlak je zajišťován sadou pružin za těsněním Výstupní potrubí z čerpacích hlav se setkávají v jednotce měření tlaku (vpravo od čerpacích hlav) s výstupním šroubením připojení do systému.

Písty čerpadel PCP jsou poháněny klikovou hřídelí, na níž jsou v kuličkových ložiscích uloženy ojnice. Na písty je pohyb přenášen pomocí pístnic sestávajících z plochých ocelových profilů uložených ve vodícících kuličkových ložiscích. Na pístnice jsou na jedné straně kyvně uchyceny ojnice, na opačné straně písty.

Pohyb klikové hřídele  je u laboratorní verse PCP L2 zajišťován kvalitním stejnosměrným motorem s optoelektronickou regulací otáček, která zajišťuje regulaci v rozsahu 1:1 až 1:200. U průmyslových typů PCP P2 a PCP P4 asynchronním motorem o výkonu až 1000 W prostřednictvím mnohanásobného klínového řemenu.  Otáčky motoru jsou řízeny měničem kmitočtu, který umožňuje regulovat otáčky v rozsahu 1:1 až 1:20.

Skříně čerpadel PCP jsou vyrobeny v kombinaci speciální ekologické plastické hmoty a nerezové oceli. Základem bočních dílů je dřevovláknitá hmota  (MDF) s velmi malým podílem polymerů vyráběných z ropy. Tato hmota má sama o sobě nízkou hořlavost, která je ještě potlačena povrchovou impregnací epoxidovou pryskyřicí s podílem anorganického plniva (TiO2).. impregnace také zvýšuje povrchovou odolnost. Úprava celku je dokončena vícevrstvým nátěrem emailem, který snáší běžné chemikálie a rozpouštědla

Spodní a zadní část přístroje jsou vyrobeny z nerezové oceli běžného typu. Horní a přední díly tvoří tvarované panely ze speciální zpevněné nerezové oceli, ve kterých jsou vytvořeny otvory pro displej a tlačítka klávesnice. Tlačítka jsou vyrobena z hliníku s povrchovou vrstvou odolné práškové barvy do které jsou znaky vypáleny laserovou technologií. Aby nedocházelo k pronikání vody nebo jiných kapalin do nitra přístroje, je na každém tlačítku nasazen pryžový O-kroužek utěsňující v klidové poloze mezeru mezi panelem a tlačítkem.

V horní šikmé části čelních panelů spolu s osmiprvkovou klávesnicí umístěn alfanumerický displej. Na displeji je možno nastavit požadovanou rychlost průtoku a tlakový limit, ale také hysterezi tlakového snímače. V gradientovém provedení čerpadel je pomocí displeje programován průběh gradientu.

Gradientové elektromagnetické ventily se kterými jsou čerpadla řady PCP kompletována jsou zcela nové špičkové výrobky firmy ASCO s oddělenými jádry, která nejsou omývána čerpanou kapalinou. Těla ventilů jsou vyrobena celá z PEEKu. Ventily se dodávají v sadě po dvou nebo třech kusech spolu se stojanem a výstupním T kusem. Laboratorní čerpadla jsou kompletována sadou GVL 2 nebo GVL 3, pro provozní řadu se dodávají větší ventily GVP 3 nebo GVP 3.

Další informace - ke stažení: